Problemy związane z postawą ciała i zgryzem stają się coraz powszechniejsze. Siedzący styl życia, stres, szkodliwe nawyki (np. gryzienie długopisów, boczne podpieranie głowy) — to czynniki, które sprzyjają rozwojowi zaburzeń. Najnowsze badania dowodzą, iż między wadami postawy a wadami zgryzu występuje bardzo silna zależność, co potwierdzają również nasze doświadczenia. Jednym z często niezauważalnych problemów wśród naszych Pacjentów i nie tylko, są dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ).

Nieleczone dysfunkcje mogą doprowadzić nie tylko do zwiększenia dolegliwości bólowych, ale też poważnych wad zgryzu czy też cofania żuchwy. Do symptomów świadczących o złej kondycji stawów skroniowo-żuchwowych należy zaliczyć: bóle głowy, bóle migrenowe, bóle szyi, drobne trzaski w obrębie stawu, czy ograniczona ruchomość żuchwy.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz chcąc zapewnić jeszcze bardziej kompleksowe leczenie w Novodent, stale stawiamy czoła wyzwaniom związanym ze wszelkimi dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego, pomagając naszym Pacjentom w powrocie do normalnego funkcjonowania, prawidłowej odbudowy zębów oraz możliwości gryzienia. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy stomatologa i fizjoterapeuty.

W naszej klinice kompleksową diagnostyką oraz leczeniem w tym zakresie zajmują się: lekarz stomatolog Żaneta Golec Jendrzejewska oraz nasz fizjoterapeuta mgr Katarzyna Molin.

Nasi fizjoterapeuci

Współpracujemy z utalentowanymi fizjoterapeutami, których działania zapewniają ulgę i zadowolenie z efektów leczenia naszym pacjentom. Do naszego zespołu należą:

mgr Katarzyna Molin — jej droga zawodowa rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to uzyskała tytuł Licencjata Fizjoterapii na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, a następnie w roku 2008 tytuł magistra Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 2006 – 2008 pracowała w Centrum medyczno-rehabilitacyjnym Revimed w Gdańsku, klinice zajmującej się bezoperacyjnym leczeniem i profilaktyką schorzeń kręgosłupa w oparciu o terapię manualną, masaże i rehabilitację leczniczą, następnie w latach 2008-2016 była zawodowo związana z Centrum Medycznym POLMED w Starogardzie Gdańskim.

Jej ponad 10-letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz ciągłe poszerzanie wiedzy na specjalistycznych kursach jest gwarancją wysokiej efektywności prowadzonego przez nią leczenia.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Fundamentem naszych działań, również w przypadku fizjoterapii jest prawidłowa diagnostyka. Pierwsza wizyta jest tak ważna ponieważ w jej trakcie, pacjent badany jest całościowo, tak abyśmy mogli dokładnie ustalić przyczynę dolegliwości. Bardzo zależy nam, aby podczas tej wizyty pacjent czuł się swobodnie, dlatego zachęcamy do wcześniejszego przygotowania się do niej.

  • Pierwsza wizyta trwa około 1h.
  • Na wizycie przeprowadzone zostaną: badanie posturalne oraz badanie stawów.
  • Prosimy o założenie wygodnego stroju oraz bielizny, która umożliwi bez skrępowania przeprowadzenie badania.
  • Uzupełnieniem badania jest wywiad oraz zapoznanie się z dokumentacją medyczną dotychczasowego leczenia (np. zdjęcie RTG, wyniki rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej). Pamiętajcie aby ją zabrać, jeśli ją Państwo posiadacie. Jeśli nie, to nie ma konieczności jej wykonania przed pierwszą wizytą.
  • Następnie przedstawiany jest plan leczenia oraz rozpoczyna się terapia.
  • Terapia opiera się na pracy z całym ciałem pacjenta. Zabiegi obejmują mi.: twarz, czaszkę kręgosłup, miednicę oraz stopy.
  • Na zakończenie wizyty pacjent dostaje szczegółowe wytyczne dotyczące przyjmowania prawidłowej postawy oraz ćwiczenia jakie powinien wykonywać w domu pomiędzy kolejnymi wizytami.

Na czym polega współpraca fizjoterapeuta — stomatolog

Metody fizjoterapeutyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w leczeniu zaburzeń związanych z układem stomatognatycznym. Wynika to z faktu, iż poszczególne elementy organizmu ludzkiego są ze sobą ściśle powiązane — ból szczęki nie musi być związany bezpośrednio z nerwem szczękowym, a szumy w uszach nie muszą oznaczać problemów ze słuchem. Dostrzeżenie powyższych zależności i możliwość podjęcia fizjoterapii w ramach leczenia stomatologicznego stanowi przełom w leczeniu licznych schorzeń powiązanych z dysfunkcjami w obrębie szczęki i żuchwy.

Pacjent, który dostrzega u siebie problemy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi, powinien w pierwszej kolejności umówić wizytę konsultacyjną ze stomatologiem. Określenie przyczyny problemu wymaga od Pacjenta pełnej współpracy i precyzyjnych odpowiedzi — m.in. związanych z charakterem wykonywanej pracy, aktywnościami sportowymi, przebytymi lub aktualnymi chorobami, urazami.

W czym możemy pomóc?

Przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych to problem, o który stosunkowo nietrudno. Są to jedne z najbardziej skomplikowanych oraz najczęściej używanych stawów w naszym organizmie.

Najczęstszą przyczyną ich zwyrodnień jest stres. Nie bez znaczenia pozostają również: wady postawy, bruksizm (nocne zgrzytanie zębami), czy ubytki w uzębieniu.

Każdego dnia stawy te wykorzystujemy m. in. mówiąc, jedząc, szczotkując zęby czy wyrażając nasze emocje dlatego wszelkie problemy związane z ich funkcjonowaniem mają ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy takie jak:

  • ból zębów, żuchwy, szczęki, jamy ustnej, twarzy lub głowy,
  • trzaski i przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
  • problemy z przełykaniem, żuciem, ziewaniem, otwieraniem lub zamykaniem ust,
  • zgrzytanie zębami (bruksizm),
  • szumy, przytykanie w uszach,
  • lub przygotowujesz się do leczenia protetycznego bądź ortodontycznego,

koniecznie umów się na badanie.

Rehabilitacja SSŻ pozwala na wyleczenie wszelkich dolegliwości. Współpraca z fizjoterapeutami umożliwia opracowanie i realizację kompleksowego planu leczenia, który w przypadku występowania problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi jest niezbędny, by Pacjent mógł powrócić do normalnego funkcjonowania, jego dolegliwości uległy zmniejszeniu i aby nie dopuścić do destrukcji, która uniemożliwia gryzienie, mówienie lub funkcjonowanie w życiu społecznym człowieka.


Zadbaj o lepszy komfort życia już dziś!!!

Zaufali nam

Umów wizytę