Leczenie kanałowe zęba zalecane jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Gdy próchnica doszczętnie zniszczy ząb i dojdzie do zakażenia miazgi znajdującej się wewnątrz niego — niezbędnym krokiem jest niezwłoczne umówienie się na wizytę u wybranego stomatologa. Niezależnie od tego, jak skomplikowany jest przypadek — realizujemy każde trudne leczenie kanałowe! Pozwól nam uratować twoje zęby, nawet te bardzo zniszczone!
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa) to wbrew pozorom nie nowinka technologiczna, a norma ustalona w Novodent. W naszym gabinecie zawsze korzystamy z mikroskopu, który oferuje znaczne ułatwienie pracy stomatologa, ale też co najważniejsze — sprawia, że pacjent po wykonaniu leczenia kanałowego może cieszyć się ze skuteczności zabiegu. Żadne, nawet najbardziej wprawione oko stomatologa nie może równać się z dokładnością, jaką oferuje mikroskop! To właśnie dlatego postanowiliśmy wprowadzić na stałe to narzędzie do oferty gabinetu Novodent.Sprzęt ten pozwala dostrzec szczegóły umożliwiając precyzyjną pracę i maksymalizują jej dokładność.
Wskazania do leczenia kanałowego
– Nieodwracalne zapalenie miazgi
– Martwica miazgi zęba
i jej powikłania
– Niepoprawnie wypełnionych kanałów zębowych; w takim przypadku konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe (reendodoncja)
– Zmiany w obrębie wierzchołka korzenia zębowego
– W uzasadnionych przypadkach przygotowanie do leczenia protetycznego
Endodoncja — przebieg leczenia
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy. Następnie lekarz stomatolog, najczęściej w znieczuleniu, dokonuje dokładnego usunięcia zakażonej miazgi zęba, będącej źródłem dolegliwości bólowych. Zabieg jest wykonywany z wykorzystaniem koferdamu, który chroni przed zanieczyszczeniem zęba podczas zabiegu. Kanały zostają opracowane i przy użyciu wysokospecjalistycznych narzędzi nadaje im się odpowiedni kształt.
Aby zredukować ryzyko ponownego zakażenia, ząb zostaje zdezynfekowany i osuszony. Aby przywrócić użyteczność leczonego zęba, należy wypełnić kanały korzeniowe z pomocą płynnej gutaperki. Dzięki temu ząb zostanie odizolowany od czynników zewnętrznych. Zabieg leczenia kanałowego jest przeprowadzany z wykorzystaniem mikroskopu, dzięki czemu jest dużo dokładniejsze. Po zabiegu kontrolujemy poprawność wypełnienia kanału z wykorzystaniem zdjęcia RTG.
Ząb wyleczony z pomocą zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe wymaga także odbudowy, aby mógł on ponownie służyć Pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest jednak to, że endodoncja umożliwia to, aby dolegliwości bólowe całkowicie przestały dawać o sobie znać!
FAQ — najczęściej zadawane pytania:
Czy leczenie kanałowe jest potrzebne?
Leczenie kanałowe jest zalecane w sytuacjach ostatecznych.. Zabieg ten nie stanowi jedynego sposobu na usunięcie problemu. Pacjent może także podjąć decyzję o ekstrakcji zęba i dalszym uzupełnieniu ubytku w uzębieniu poprzez leczenie implantologiczne. Jeśli stan zęba na to pozwala, rekomendujemy podjęcie leczenia kanałowego — w ten sposób Pacjent uchroni się od braku zęba, który po dłuższym czasie mógłby doprowadzić do stopniowego zanikania kości wyrostka zębodołowego.
Czy leczenie kanałowe jest na zawsze?
Zabieg leczenia kanałowego wykonujemy z zachowaniem najwyższej precyzji — co jest możliwe dzięki zastosowaniu mikroskopu w endodoncji. W sytuacji, gdy kanały korzeniowe zęba nie zostaną prawidłowo oczyszczone z zakażonej miazgi, może dojść do nawrotu choroby — wówczas konieczne będzie podjęcie zabiegu “re-endo”, czyli powtórnego leczenia kanałowego. Przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu i kontrola jego efektów z wykorzystaniem zdjęcia RTG gwarantuje długotrwałość uzyskanego efektu.
Po co stosujemy mikroskop w endodoncji?
Mikroskop w endodoncji wyklucza konieczność pracy “na wyczucie”. Dzięki mikroskopowi istnieje możliwość nawet 20-krotnego powiększenia pola zabiegowego, co zwiększa precyzję wykonywanych działań. Mikroskop umożliwia specjaliście dostrzeżenie nawet niewielkich, zakrzywionych kanałów korzeniowych i oczyszczenie ich — co mogłoby być kluczowe dla ostatecznego efektu leczenia. Komfort i większa precyzja stomatologa to większe zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa Pacjenta. Korzyści z mikroskopu w endodoncji są obopólne — dlatego warto go wykorzystywać.
Czy RTG w endodoncji jest konieczne?
RTG w endodoncji jest niezwykle ważne. Diagnostyka obrazowa w endodoncji pełni istotną rolę — stanowi ona punkt odniesienia w zakresie oceny jakości zabiegu. Zdjęcie RTG umożliwia nam określenie prawidłowości wykonanego wypełnienia kanału. W ramach badania RTG wykonujemy zdjęcie wewnątrzustne punktowe, które szczegółowo obrazuje strukturę zęba i umożliwia dostrzeżenie m.in. złamanych narzędzi w świetle kanału — co jest istotną informacją w przypadku re-endo, czyli powtórnego leczenia kanałowego. RTG często wykonywane jest przed, w trakcie i po leczeniu.
Zaufali nam
Kolejna wizyta zaliczona do udanych. Pełen profesjonalizm. Z każdą wizytą strach przed stomatologiem maleje a przecież o to chodzi. Szczerze polecam znajomym i wszystkim innym! Jestem bardzo zadowolony!
To się nazywa fachowy dentysta. :) Wszystkie zabiegi wykonali w sposób precyzyjny, do tego bardzo sprawnie i w 100% bez bólu. Jestem po kanałowym i mam koronę, która jest dokładnie taka sama jak pozostałe zęby! Super. :)
Zdecydowanie polecam! Prawidłowe podejście do pacjenta - planowanie i dokładne tłumaczenie procesu leczenia oraz pytania na co się godzę, a nie stwierdzenie: "I tak to trzeba zrobić to już zrobimy skoro Pan siedzi" - co miałem w innym gabinecie.
Byłem na kilku wizytach i cieszę się, że to właśnie tam trafiłem z moim bólem zęba. Mój obecny lekarz nie powiedział mi, że ten właśnie ząb jest do leczenia kanałowego... Dopiero tutaj Pani Doktor zajęła się moim problemem, zrobiła mi zdjęcia, wszystko fachowo i profesjonalnie
Jestem bardzo zadowolona z obsługi, począwszy od rejestracji, pani Kasia jest bardzo miłą, uśmiechniętą i pomocna osobą. Lekarze stomatolodzy znają się na swojej pracy! Tłumaczą bardzo dokładnie i zrozumiale. Na pewno tam wrócę. Polecam.