Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z czaszką. Schorzenia występujące w jego obrębie potrafią dawać o sobie znać w bardzo subtelny sposób, mogący pozornie nie budzić dużych podejrzeń. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego to jednak bardzo niebezpieczna dolegliwość, którą należy leczyć! W Novodent stosujemy leczenie holistyczne, aby nie tylko wyeliminować lub zmniejszyć klikanie w stawie i starcie zębów, ale również uboczne efekty, takie jak szumy w uszach czy zgrzytanie zębami! Jeżeli więc zauważycie nawet najdrobniejsze przeskakiwanie w stawie, należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Jakie są najczęstsze zaburzenia stawu skroniowo — żuchwowego?

Do najczęstszych zaburzeń funkcjonowania zaliczamy chorobę okluzyjną oraz bruksizm. Choroba okluzyjna to efekt nieprawidłowej pracy omawianego stawu, podczas której zęby dolne i górne nie stykają się ze sobą tak jak powinny. Bruksizm natomiast to zaburzenie, którego następstwami jest zgrzytanie zębami oraz ich wyjątkowo mocne zaciskanie, przez co możemy zauważyć wyraźne starcie zębów. Naszą specjalizacją w zakresie tych zaburzeń jest zarówno leczenie choroby okluzyjnej jak i bruksizmu. Dbamy o to, aby Wasz narząd żucia działał tak, jak powinien.

Choroba okluzyjna często przebiega z bólami głowy np. typu migrenowego, bólami samoistnymi zębów, wrażliwością zębów lub bólami skroni.

Przyczyny zaburzeń

  • Nieprawidłowe warunki zwarcia
  • Urazy mechaniczne szczęki i żuchwy, takie jak zwichnięcie żuchwy
  • Stany zapalne w okolicy stawu
  • Nieprawidłowe ustawienie żuchwy
  • Nieprawidłowy zgryz, nieleczony przy pomocy aparatu ortodontycznego
  • Wystąpienie urazu odcinka szyjnego kręgosłupa
  • Napięcie mięśni w obrębie głowy i całego ciała
  • Stres

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest wieloetapowym procesem, w którym staramy się całkowicie wyleczyć wszystkie dolegliwości w jego zakresie. Każde leczenie, niezależnie od tego, czy występuje klikanie w stawie, choroba okluzyjna czy też nawet zwichnięcie żuchwy, traktowane jest w sposób indywidualny.

Analizujemy narząd żucia — jego działanie i wszystkie anomalie — na bazie powstałych wniosków decydujemy się na konkretne leczenie. Należy jednak pamiętać, że proces ten wymaga czasu i współpracy na linii stomatolog — pacjent — czasem fizjoterapeuta .

Korzyści zabiegów fizjoterapeutycznych narządu żucia

Wyleczenie dolegliwości związanych z wyleczeniem narządu żucia i samego stawu żuchwowego są wielowymiarowe. Przede wszystkim, w Novodent przywracamy prawidłowy ruch żuchwy i napięcie mięśni używanych przy nim. Efekty leczenia stawu skroniowo-żuchwowego są długotrwałe, przez co ani bruksizm, ani choroba okluzyjna nie będą dawały o sobie znać!

Odwiedź gabinet Novodent — pomogliśmy już wielu pacjentom , postaramy się pomóc i Tobie.

Zaufali nam

Umów wizytę