Profilaktyka i higiena jamy ustnej powinny stanowić nie tylko podstawę działań wykonywanych przez stomatologa, ale też obowiązków Pacjenta, pozwalających na utrzymanie właściwego stanu zdrowia jamy ustnej. Pacjent, który regularnie poddaje się zabiegom profilaktycznym, działa w myśl z bardzo znanym powiedzeniem: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Naszą misją jest budowanie świadomości Pacjentów na temat istoty profilaktyki w stomatologii — profilaktyka jest przede wszystkim mniej inwazyjna (bezbolesna), a dodatkowo mniej kosztowna niż leczenie zachowawcze czy protetyczne.

Dlaczego warto dbać o regularne zabiegi profilaktyczne?

Dbanie o właściwą częstotliwość podejmowanych zabiegów stomatologicznych jest niezwykle ważne dla zdrowia jamy ustnej! Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z wykonywaniem regularnych przeglądów uzębienia, możliwe jest zredukowanie prawdopodobieństwa występowania poważnych schorzeń zębów, dziąseł i przyzębia. Dzięki zabiegom profilaktycznym można także odpowiednio szybko zauważyć wszelkie zmiany mogące być źródłem potencjalnych nieprawidłowości zdrowia jamy ustnej.

Do stosowanych przez nasz gabinet zabiegów profilaktycznych należą:

– Lakowanie zębów wraz z lakowaniem poszerzonym
– Skaling i piaskowanie zębów
– Lakierowanie zębów
– Instruktaż higieny jamy ustnej
– ICON
– Monitoring chorób dziąseł oraz podatności na próchnicę
– Polishing zębów

Skaling i piaskowanie zębów

Skaling zębów polega na usuwaniu nagromadzonego kamienia nazębnego z powierzchni szkliwa. Nagromadzony kamień może prowadzić do rozwoju między innymi paradontozy – groźnej choroby przyzębia. Przy skalingu korzystamy między innymi ze skalera ultradźwiękowego,który dzięki użyciu specjalnych końcówek, umożliwia usunięcie nagromadzonych złogów z naddziąsłowej części uzębienia.

Natomiast piaskowanie pomaga w usunięciu brunatnego osadu. Jest to całkowicie nieinwazyjny zabieg, wykorzystujący działanie piasku stomatologicznego, o różnych ziarnistościach, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Oba te zabiegi są wręcz kluczowe w celu utrzymania poprawnego stanu zdrowia jamy ustnej!

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to niezwykle prosty i nieinwazyjny zabieg profilaktyczny. Polega on na pokryciu zębów specjalnym lakierem bogatym we fluor. Działanie to sprawia, że zęby są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem próchnicy. Dostarczenie jonów fluorkowych zębom wzmaga także proces remineralizacji, czyli wzmacniania szkliwa.W celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym pacjentom, w Novodent używany jest tylko lakier w postaciach szybko zastygającej, tak aby nie trafiał do przewodu pokarmowego pacjentów. Rodzaj lakieru dobierany jest wg indywidualnych potrzeb pacjenta.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Profilaktyka uzębienia to nie tylko zapobieganie powstawaniu chorób jamy ustnej — to także nauczenie naszych pacjentów tego, jak dbać o higienę jamy ustnej. Kluczem staje się uświadomienie naszego Pacjenta o tym, jakie zagrożenia wynikają z nieprawidłowego szczotkowania uzębienia czy co gorsza — jego zaniedbania. Uczymy, jak dbać o zdrowie jamy ustnej!

Nasze techniki instruktażowe dostosowane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. W trakcie wizyty pacjent dostaje szczegółową instrukcję postępowania i narzędzia, dzięki którym ma możliwość przećwiczenia z wyspecjalizowaną higienistką odpowiedniej dla niego techniki.

Zdajemy sobie również sprawę z tego jak ważny jest monitoring i odpowiednie prowadzenie pacjenta, dlatego z pomocą odpowiednich wskaźników i technik pomagamy pacjentom przejść przez najtrudniejszą dla nich fazę. Dzięki takim zabiegom pacjenci wyrabiają w sobie odpowiednie nawyki, czego skutkiem jest dużo lepsza higiena i oczywiście zdrowsze zęby.

Zaufali nam

Umów wizytę