Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

1. Rozpocznij przygotowanie wcześniej
Na pierwszą wizytę do stomatologa najlepiej udać się przed wystąpieniem niepożądanych zmian. Dlaczego? Ponieważ najlepiej zacząć jest metodą małych kroków, tak aby w trakcie rutynowych przeglądów dziecko poznało gabinet i utrwaliło sobie dobre nawyki.

2. Opowiedz pozytywnie o wizycie
Dzieci są znakomitymi obserwatorami i dlatego, to właśnie od swoich rodziców uczą się reakcji i zachowań w określonych sytuacjach. Jeśli maluch kiedyś widział przerażonego rodzica wybierającego się do dentysty, z pewnością będzie naśladował takie zachowanie. Pamiętaj o tym i nie przekazuj dziecku swoich strachów i fobii związanych z dentystą. Dzieci mają ogromną wyobraźnię, więc wszystko to co im opowiadasz, one widzą ze zdwojoną siłą i czują, że ta wizyta nie może skończyć się dla nich dobrze. Przygotowanie może być łatwiejsze jeśli wykorzystasz:

  • edukacyjne bajki (np. Super zębate przygody, Bajka o wizycie u stomatologa)
  • edukacyjne strony internetowe (np. Colgate Kids, ADA Mouth Healthy Kids)
  • edukacyjne książki (np. Idę do stomatologa, Świnka Peppa u dentysty, Kicia Kocia u dentysty)

3. Pokaż co dzieje się na wizycie
Pierwsza wizyta dziecka nie zawsze kończy się badaniem, czasami jest wizytą typowo adaptacyjną, na której mały pacjent zapoznaje się z gabinetem i narzędziami jakimi pracuje stomatolog. Przed wizytą w gabinecie warto wytłumaczyć dziecku, co lekarz będzie robił. Jeśli dziecko jest małe, możemy posłużyć się bajkową opowieścią, co pozwoli mu lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie sytuację, w której się znajdzie. W rozmowie warto unikać negatywnych zwrotów, takich jak: na pewno nie będzie bolało, nic nie będzie robione, ból.

4. Zachęcaj do codziennego mycia zębów
Bardzo dobry przygotowaniem do wizyty jest codzienna higiena jamy ustnej. Dziecko jest wówczas przyzwyczajane, że coś się w buzi robi, że mama/tata zagląda, dotyka zębów, języka, warg. Że szczoteczka szoruje, a pasta ma smak. Dzięki temu lekarzowi na wizycie jest łatwiej. Pamiętaj!!! Dziecka nie należy straszyć wizytą u dentysty! Mówienie mu „jeśli nie będziesz mył/a ząbków, to się popsują i pójdziemy do dentysty” wykształci w nim lęk przed lekarzem.

5. Planuj wizyty w odpowiednim czasie
Wybierz porę dnia kiedy dziecko jest radosne i spokojne. Unikaj wizyt w godzinach, gdy jest głodne i zmęczone.

6. Bądź wsparciem
Sama nasza obecność w gabinecie bardzo pomoże, dlatego też należy trzymać pociechę za rękę i odwracać jej uwagę, zagadując ją. Powinniśmy przy tym zachować spokój, co udzieli się także malcowi. Nawet jeśli widzimy, że czuje się niekomfortowo, nie przestawajmy. Najważniejsza jest jednak zawsze współpraca rodzic- stomatolog. Rodzic w gabinecie powinien być tylko obserwatorem- a lekarz jest kapitanem i to on dowodzi na tym okręcie.

7. Przygotuj ulubioną zabawkę lub książkę
Dzieci podczas wizyt w gabinecie dentystycznym powinny mieć poczucie bezpieczeństwa i zaufać swojemu dentyście. Dlatego najlepiej, jeżeli zabiorą ze sobą ulubioną zabawkę, książkę lub ukochanego pluszaka, który doda im otuchy i pewności.

8. Nagroda po wizycie
W naszym gabinecie każda wizyta kończy się nagrodą niespodzianką, którą dzielny pacjent sam może sobie wybrać. Jednak równie ważna będzie miła niespodzianka od rodzica np. wizyta w parku lub lody w ulubionym miejscu. Pamiętaj!!! Zawsze chwal swoje dziecko za dbałość o higienę jamy ustnej i dobre zachowanie w gabinecie.

9. Przygotuj:
Bardzo prosimy , żeby na pierwszą wizytę zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość rodzica/opiekuna prawnego, PESEL dziecka oraz dokumentację medyczną wcześniejszego leczenia jeśli taka posiadacie.

10. Pamiętaj:

  • na pierwszą wizytę przyjdź -15 minut przed planowaną godziną, tak aby mieć czas na dokładne wypełnienie karty informacyjnej oraz rejestrację. W tym czasie dzieci mogą skorzystać z przygotowanego dla nich kącika,
  • na pierwszej wizycie zbierany jest wywiad stomatologiczny oraz jeśli to możliwe odbywa się badanie, po którym lekarz przedstawi plan profilaktyki lub leczenia w zależności od potrzeb,
  • na pierwszą wizytę rezerwujemy dla Pacjenta maksymalnie 0,5h. Dłuższe zabiegi powinny być poprzedzone konsultacją w Gabinecie, a o czasie potrzebnym na wykonanie zabiegu decyduje lekarz,
  • zgodnie z polskim prawem u pacjentów małoletnich do 16. roku życia na wykonanie badania oraz leczenie potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, dlatego ważne jest żeby podczas pierwszej wizyty dziecka w gabinecie był obecny rodzic

Mimo zastosowania wszystkich powyższych rad zdarza się, że mimo wszystko pojawią się negatywne emocje ze strony dziecka dlatego też rodzic powinien być na nie przygotowani.
W takich sytuacjach najważniejsze jest zachowanie spokoju. Dobry, doświadczony stomatolog dziecięcy wie jak sobie z takimi sytuacjami radzić. Bardzo ważne jest, aby to dentysta rozmawiał z dzieckiem a nie rodzic, bo dzięki temu dziecko szybciej nabierze zaufania do lekarza i będzie słuchać jego poleceń.

Umów wizytę